

Какъв е бил оригиналът? Ето историята на джъмперите или така наречените обувки за отскок.
Историята е много по-дълга, отколкото предполагате.
Могат да се нарекат още подскачащи обувки, обувки за отскок, обувки за скачане или джъмпери, но идеята е една – тип обувки, които Ви помагат да отскочите. Много хора вярват, че аз съм бил изобретателят, заради 20-годишната ми кариера, развиваща Kangoo Jumps и отскоро Aerower, но джъмперите са съществували и преди. Kangoo Jumps копира малко познат по-рано модел, Exеrlopers (1). Моята задача, тъй като започнах да разработвам този продукт в KJ през 1998г., беше именно да го направя технически и търговски жизнеспособен. Въпреки това, в изследванията си успях да установя, че дори Exerlopers не са оригиналите(2). Съществува повече от 100-годишна еволюция до достигането на най-модерния модел днес, Aerower Jumper1(3).
Трябва да призная, че стартирането на Aerower не беше без опити от страна на KJ да заплашва, преследва и клевети. Aerower е единствената компания, която прави иновации в този сектор и има успех във всичко, благодарение на собствените си разработки. По пътя си KJ загуби своята 3D регистрация на марката и монополитните си привилегии. Все още има хора, които вярват на думите на KJ – „Вярвайте на оригинала”, или че Aerower Jumper1 e лошо копие, а същевременно дизайнерът и техническият директор и на Kangoo Jumps в продължение на 17г., и на Aerower, е Carlos Peydró(4) . Моят интерес винаги е бил да подобрим както продукта, така и опита в сферата отвъд егото и личните интереси.

Кога смятате, че са измислени първите джъмпери?

Лесно е да си представим, че, тъй като човекът е в състояние да създаде инструменти за улесняване на лова или прибиране на реколтата, многократно се е опитвал да подобри движението си. Все пак човекът е измислил обувките, кокилите, седлата, колелото и съм сигурен, че идеята за усъвършенстване на скока с пружина по краката се е зародила още откакто е открит някакъв вид пружина. Не мисля, че някога ще разберем кога, какви са били или точно кой е създателят на първите обувк за скачане.
Можем да достигнем до идеята, че в някакъв момент сме използвали клони, също както някои животни, за да се придвижват, но със сигурност това не е еквивалент на носенето на пружинна система на краката. В нашите представи това са обувки с пружини, като на Инспектор Гаджет, на супергерои от комиксите или техните супер сили.
Нашите предци не би трябвало да са се отказали от нещо толкова забавно, като скачането само заради това, че са пораснали. Със сугирност не! Клони, дървени дъски, въжени мостове, бали сено, люлки, модерното статично легло или езда, са използвани за забавление – моментите на безтегловност. Постигането на този ефект по практичен начин със сигурност предполага по-модерна технология.


Не, тези със сигурност не са били първите, но извън кръга шегата…със сигурност някой се е опитал 😉
За да бъдем точни и да не се изгубим сред множеството изобретения за отскок, нека се ограничим до геометрията, която познаваме от настоящите джъмпери. Това е форма, която е доказана като най-добрата, опростена, стабилна и безопасна пружинна система за отскок, състояща се от две арки, съединени в краищата с една или повече еластични ленти между тях.
С тези характеристики вече не е необходимо да се връщаме векове назад. Но, ако човекът е успял да създаде артефакта Антицера преди 22 века, кой казва, че не е имало и няколко изобретатели на джъмпери, за които не ни е известно? Скачането е твърде забавно, за да не сте го опитвали с по-добри или по-лоши резултати.
И така, кои бяха първите джъмпери с тази форма?

Вдъхновен от желанието да знам историята на този продукт, и виждайки количеството лъжи, които пропагандират някои компании, се захванах със задачата да разбера всичко, което мога, за това кой наистина е първият създател на модерния джъмпер.
Трябва да си призная, че преди да проуча темата, аз също участвах в разпространението на генералната лъжа, че Kangoo Jumps са изобретили този продукт. Сега искам да изкупя греха си чрез тази статия.
През многогодишното ми сътрудничество с Denis Naville, основател на Kangoo Jumps и мой партньор в компанията, осъзнах, че всъщност той не е инженер или изобретател, въпреки че допринесе с някои идеи. Денис беше икономист и предприемач, който умело успяваше да се възползва от някои възможности и съвпадения на живота, за да постигне първия търговски успех на бранд джъмпери.
Имайки предвид, че цялата техническа работа, откакто стартирах работа в компанията, се извършваше в Испания, а обувките се произвеждаха в Тайван, не може да бъде използван слоган „Swiss Engineering”, а Kangoo Jumps продължават да го правят и сега.


Джъмперите са съществували и преди това. При първия си досег до историята на джъмперите, се надявах да дам титлата Откривател на Gregory Lekhtman. Канадец с руски произход, създател на марката Exerlopers.
И аз много се изкушавах да го направя, защото информацията в публичните документи на KJ и патентните записки показват, че той е подал заявление за патент през 1990г. Той е изобретил и патентовал множество продукти, свързани с медицина и фитнес(6) . Въпреки че всъщност той не е първият, патентовал система за скачане, той е първият, пуснал джъмпери на пазара. Във всеки случай трябва да му се признае заслугата.
В интернет съществува доста информация, че малко преди Gregory Lekhtman големият японски откривател създава такъв продукт. Името му е Йоширо Накаматцу, наричан в страната си д-р НакаМатс.



Йоширо е горд притежател на над 3500 патента и е най-големият изобретател в света. (9) Истината е, че има патент за джъмпери от 1989г, които той нарича PyonPyon.
Патентна война
- Lekhtman кандидатства за патент на система за отскок през 1985г.(11), в която се използват метали и система за рагулиране на напрежението при различно тегло, и друга през 1990г.(12), която се реализира в Exerlopers.
Denis Naville се запознава с продукта и проявява интерес към дистрибуцията му в Европа. Късметът го запознава с тайванските производители на Exerlopers и PyonPyon на панаир в Мюнхен. Последователността на точните събития не е много ясна, тъй като между тях са възникнали проблеми с етиката, (13) но това, което е ясно е, че Денис пусна на пазара модел на Kangoo Jumps, KJ-1, абсолютно същият като Exerlopers, а тези два модела са абсолютно еднакви с PyonPyon:


Тогава Денис осъзнав, че ако иска да продава този продукт легално, трябва да направи някои промени и този факт го принуждава да потърси помощ от френско студио за дизайн, което работи за марката Salomon. Той също така разбработва свой патент през 1994г., който е издаден през 1996г. (14) , чиято единствена иновация е включването на каучук против срив с наименованието „Turbos” (15)
Грегъри и Денис имаха конфликт за разрешаване – предният патент на Грегъри. Но иновацията „Turbos” беше достатъчна за решението на властите да му позволят да задържи този патент. И действително, това, което Kangoo Jumps патентова, са „Турбо”-тата, а не джъмперите. Този механизъм обаче беше въведен преди това, в патента на Грегъри от 1985г. , само антисрутващата функция, но не като конструктивна част.
Спомням си, че веднъж попитах Денис за Й. Накаматцу и той ми каза, че е опортюнист, който патентова само обектите, които са интересни за него, в случая Exerlopers. Истината е, че скицирайки патентите си, те не навлизат много в детайлите, но в този патент скиците на солето съвпадат.


Това очевидно не е съвпадение, нито пък е съвпадение фактът, че и трите бранда се произвеждат в една и съща фабрика в Тайван.
Лично аз смятам, че Й. Накаматцу е „патентен трол” (16) , но не толкова агресивен, колкото другите (ако не е бил последван от Exerlopers и KJ), защото патентите му обикновено не решават най-основните аспекти и обикновено не са технически и търговски жизнеспособни, ако не добавите в последствие много допълнителни разработки. Въпреки това, той има много други патенти, както в случая, които са напълно завършени. За това възнамерявам да удостоя именно Й. Накаматцу с титлата Откривателят на модерните джъмпери, в които се използват синтетични полимери вместо метали.
Към този момент Aerower е единствената от гореспоменатите марки, която има в сила патент на джъмперите, поради иновациите, които разработва. Aerower регистрира също и дизайна на основните си компоненти.
Ерата на обувките с пружини
Преди тези дати не открихме нищо забележително в рамките на настоящите спецификации, но бих искал да запълня тази празнина с първите търговски продукти на обувки, които са се използвали за скачане и които се продават като играчки през десетилетията от четиридесетте и най-вече през петдесетте години. Трябва да кажа, че поради лошата си странична стабилност (пружините имат свойството да се огъват) и нелепата си опора, те заслужават прякора, който някои хора им дадоха: „Глезенотрошачите”(19)


И сега, ОРИГИНАЛЪТ!
Изследвайки патентите, най-старата справка за това кое можем да приемем за джъмпер според по-горните спецификации, които споменах, датира от 1914г. във Франция. Описано е като „устройство за спорт или акробатика, което се свързва към обувката и служи за увеличаване на скоростта при състезания, или увеличаване на амплитудата при скокове. Патентът е доста обхватен и включва алтернативни форми и механизми(20)


Неин автор е бил парижки драматург, когото вече можем да считаме за „изобретател на джъмперите”. Гастон Деворе (1859-1949) е бил много активен в Сценичните изкуства в Париж през първата половина на 20-ти век. Той е автор на няколко пиеси, сътрудник и основател на специализирани списания(21). Предполагам, че най-вероятно го е патентовал, за да може да го използва на сцената в някоя комедийна пиеса или идеята му е хрумнала, докато е гледал циркови спектакли. Той е бил визионер за времето си и е трябвало да открие бизнес възможност, с която да похарчи пари за един патент(останал и единствен). Може би Първата световна война, която започва в същата година, в която той получава патента си, му пречи да основе компания за производство на джъмпери.
Искам да отдам почит на паметта му, издавайки лимитирана серия джъмпери, модел Jumper1 Devore, скромен принос към историята на тази спортна дисциплина.
Препратки:
(1) Единствената разлика между патентите на KJ (изглед) и Exerlopers (изглед) са “турботата”, които бяха въведени в модела KJ4TT през 1998 г.
(2) Ще разгледаме оригиналите като първите с форма, сравнително сходна с настоящата.
(3) https://jumpingsolutions.com/2018/09/12/which-rebound-boots-are-best/
(4) https://www.linkedin.com/in/carlospeydro/ можете да видите и кой беше „изобретателят“ в KJ: в този патент за дизайн
(5) Испанската компания Rebound Zone SL, ситуирана в Ла Нусия, Аликанте (виж), беше и продължава да бъде истинският централен офис на марката Kangoo Jumps и където работят служители. Швейцарската компания RDM SA е само фискален адрес без съоръжения в Sion, Швейцария. (виж)
(6) http://www.exerlopers.com/biograph.htm
(7) https://www.youtube.com/watch?v=A6aks8xObHo (8) https://bg.wikipedia.org/wiki/Yoshiro_Nakamatsu (9) https://www.smithsonianmag.com/science-nature/dr-nakamats-the-man-with-3300-patents-to-his-name-134571403 (10) https://aerower.com/D /Patente_Nakamatsu_1989.pdf (11) https://aerower.com/D/Patente_Lekhtman_1985.pdf (12) https://aerower.com/D/Patente_Lekhtman_1990.pdf
(13) Изпитвам голямо уважение към Денис, той ми беше приятел и почти като баща, но се опитвам да бъда максимално обективен. За съжаление не можем да знаем неговата версия на историята, защото той почина през 2012 г., а аз не го попитах, приживе, защото тогава не знаех, каквото знам днес. Реални събития могат да се предположат само според възгледите на онези, които са все още живи и изведени с помощта на логиката.
(14) https://aerower.com/D/Patente_Naville_1996.pdf
(15) Поведението на дъгите, когато се огъват при всеки скок, кара еластичните ленти, които ги обединяват, да се разтягат, но когато формата на арките вече е почти хоризонтална, лентите престават да дават сила и произвеждат ефект на “срив” чрез намаляване на съпротивлението на системата за отскок, вместо да я увеличава. KJ турбо, както и ACS (Anti-Collapse Safeguard) на Aerower са единствените, които компенсират този нежелан ефект. (виж)
(16) https://es.wikipedia.org/wiki/Trol_de_patentes
(17) https://www.imdb.com/title/tt1708535/
(18) https://aerower.com/D/Patente_Aerower_2015 .pdf , https://aerower.com/D/EM700000003001999_0001.pdf , https://aerower.com/D/EM700000003001999_0002.pdf , https://aerower.com/D/EM700000003001999_0003.pdf y https://aerower.com/D/EM700000003001999_0004.pdf
(19) https: // www. youtube.com/watch?v=rEfG0ruR4dM
(20) https://aerower.com/D/Patente_Devore_1914.pdf
(21) https://data.bnf.fr/13199333/gaston_devore/